Z historie

Dne21. 11. 1926 v 10.h. večer vypukl na druhé straně za rybníkem požár.Skoro celá ves,což z posledního sčítání lidu z roku 1921 i s osadou Krčma, bylo napočteno 336 lidí,byla shromážděna v místním hostinci u Tvarůžků na taneční zábavě.Lidé kolem chodící oheň zpozorovali,a rázem byla hospoda prázdná.Než však všichni k požáru doběhli,bylo nejen stavení Ficovo,ale i stavení F. Hanáka v jednom plameni.Později chytla a shořela stodola J. Novotného a tak se veškeré záchrané práce omezily na stavení již zmiňovaného p. Novotného.Voda k požáru se nosí ve škopcích,mísách,hrncích,atd.Zachráněno bylo velice málo.

Pro časté požáry v naší obci i v letech minulých se konečně začala realizovat myšlenka založiti hasičského sboru.Zdejší vlivní činitelé svolali dne 2. 1. 1927 veřejnou schůzi do místního hostince u Tvarůžků.Schůze byla četně navštívena,i celé obecní zastupitelstvo bylo přítomno.Schůzi zahájil pan F. Tvarůžek ml.,který předal slovo okrskovému náčelníku bratru Jakšovi ze Strážku,který promluvil o důležitosti této instituce.

Za souhlasu obecního zastupitelstva usneseno jednohlasně SDH založiti a přikročeno ihned k volbě členů předsednictva.Prozatimě byli zvoleni:

František Valík- starostou sboru

František Materna- jednatelem

František Tvarůžek- pokladníkem

Václav Vařejka- podnáčelníkem

Povolení k založení sboru dobrovolných hasičů Meziboří se sídlem v Meziboří bylo schváleno.Za členy činné přihlásilo se celkem 22 členů,přispívajících členů se přihlásilo 15.

Stanovysboru dobrovolných hasičů v Meziboří byly schváleny dne12. července číslo 78.600 - VIII.

Dne 1. 1. 1928 pořádána první valná hromada SDH.Podány zprávy dosavadních funkcionářů a provedeny nové volby.Starostou sboru zvolen J. Lacina a pokladníkem bratr K. Pačíska,ostatní funkce zůstávají.Dále usneseno pořádati první hasičský ples dne 22. ledna,který se skvěle vydařil.Čistý zisk 1 635,- Kč odevzdán pokladníkovi.

Dne15. 7. 1928 byla u nás předvedena zkouška motorových dvojkolových stříkaček.Fa Vystrčil z Telče dirigovala sem k tomu účelu stříkačku z Rozsoch a ze Zubří.Fa Hrček a Neugebauer z Brna - Král. Pole vyslala sem rovněž svoji stříkačku.Po zkoušce měl zdejší hasičský sbor první veřejné cvičení a tím byl přijat do župy.Po cvičení byl hasičský výlet na zahradě mlynáře p. Valíka.

Nejlépe se zamlouvala co do výkonnosti stříkačka od firmy Hrček a Neugebauer.

V úterý dne 17. červencepřijel sem pan továrník Hrček a místní sbor objednal u něj dvojkolovou motorovou stříkačku za 32 000,- Kč,včetně 140 m. hadic.